Levné domy

"Levný" dům nemusí nutně znamenat špatné bydlení. Pokud je investor ochotný k experimentům, netradičním řešením, či ho zajímá alternativní životní styl, lze navrhnout a postavit a užívat dům, který sice nebude klasické 4+1 nebo 6+1, jak píší realitní kanceláře, ale bude jiný - osobní, ušitý na míru, domyšlený do posledních detailů.
S domem je to jako s autem - má několik základních stavebních prvků - základy, zdi, okna, dveře, střechu. Bez toho se nelze obejít. Ale tyto prvky můžou mít nekonečný počet tvarů, materiálů, barev.
Levný dům bude vždy menší, vždy jednoduchý, vždy účelný. A bude řešen trochu jinak než klasický rodinný dům.
Třeba to bude jeden velký prostor, možná s jednou uzavřenou místností. Nebo nebude mít schodiště. Stavební materiál bude možná alternativní. Bude se určitě stavět svépomocí, s kamarády.

S cenou domu můžeme teoreticky začít zhruba od jednoho miliónu, ale prostorově si oproti bytu příliš nepomůžem, a určitě budem stavět svépomocí, materiály z akcí - no prostě to nebude to pravé.


Pokud dokážeme vložit dva milióny, je to už veselejší, možnosti se rozšiřují. To je pak třeba na tento téměř pasivní dům:


A kolem tří už může vznikat docela smysluplný dům, jako jsou např. tyto:

       

V porovnání s cenami bytů ve městě to přijde stále výhodněji. Ale čím menší dům, tím nevýhodněji z řady důvodů vychází cena za obestavěný prostor - vždy máme dnes zdroj tepla, koupelnu, kuchyň - to vynechat nejde.

Dalším důležitým měřítkem jsou náklady na provoz domu. To většinou znamená platby za energie. Tyto náklady lze již v době návrhu stavby minimalizovat a to stavbou v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. To dnes již neznamená dům divného tvaru s prosklenou zimní zahradou  na jižní straně a metr tlustými zdmi. Díky výraznému pokroku v oblasti výzkumu stavebních materiálů a snižování cen moderních technologií se náklady na výstavbu v pasivním standardu stále snižují a jsou téměř srovnatelné s náklady na běžnou výstavbu. V případě konverze nízkoenergetického standardu do pasivního je cenový nárůst cca 1-2% z ceny stavby - něco odpadne, něco přibude.

Pro ty, kdo šetří jak čas, tak peníze, nabízíme některé projekty jako typové. Pro více informací nás kontaktujte.

A kdo si chce jen prohlédnout další zajímavé projekty a realizace vytvořené v Architekt studiu M....